Anasayfa / Windows 10 / Windows 10 Nasıl Orjinal ve Full Yapılır?

Windows 10 Nasıl Orjinal ve Full Yapılır?

windows 10'u orjinal ve full yapmakWindows 10 kullanmak isteyenlerin bir lisans anahtarına ihtiyacı vardır. Bu lisans anahtarı (key) Microsoft’un resmi sitesinden satın alınabilir. Windows 10 PRO 1000 TL, Window 10 Home ise 560 TL fiyata satılır. Lisans anahtarını başka şekilde de temin edebilirsiniz.

Windows’u full ve orjinal şekilde kullanmak her zaman en iyisidir. Güncelleme alır, geliştirmelere açıktır, çeşitli programlardan zararlı yazılım bulaşmaz, risksiz ve performanslıdır. Bu kadar yararlı bir işletim sistemine tam anlamıyla hakim olabilmek için OS’u full yapmak gerekir. Peki ama nasıl?

Öncelikle belirmeliyim ki bu yazı yasadışı programları önermek için açılmadı, sizlere tamamen güvenilir ve legal yöntemleri göstermek niyetindeyim. Bunu hem sistemi daha performanslı kullanmanız hemde sisteminizi riske atmamanız için yapıyorum.

1. Yöntem

Microsoft, Windows 10’u duyurduktan sonra eski kullanıcıları transfer etmek için ücretsiz yükseltmeyi duyurdu. Çeşitli haber sitelerinde ücretsiz yükseltmenin bittiği duyurulsa da geçiş halen sürüyor. Windows 7 ve 8 kullanıyorsanız Windows 10’a an itibariyle ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Bu yöntem Windows 10’u orjinal yani lisanslı kullanmanın ilk yoludur. Ücretsiz yükselme nasıl yapılır bilmiyorsanız şu yazıya gözatın ve alttaki videoyu izleyin. Windows 10 Ücretsiz Yükseltme Rehberi

2. Yöntem

Windows 10 lisans fiyatları cep yakıyor, 1000 TL gibi fiyatlara Türkiye şartlarında ancak firmalar sahip olabilir. Bireysel kullanıcıların bu işletim sistemine sahip olmaları mümkün değil. Ancak satışı yapılan OEM keyler istisna… İşletim sisteminizi full yapmak istiyorsanız 40 TL gibi fiyatlara (bazen daha da düşük) Hepsiburada, n11, Gittigidiyor, Amazon, Ebay gibi sitelerden lisans anahtarı satın alabilirsiniz. OEM keyler tamamen yasaldır ve bilgisayarınızı etkinleştirmenize yani orjinal yapabilmenize yararlar. Fiyatları düşük olduğundan çoğu kullanıcı bu lisansları tercih eder fakat tek bir bilgisayarda kullanılabilirler.

Yasal yollarla Windows 10 lisansı satın almanın diğer bir yoluda yine aynı sitelerden ve forumlardan Retail key bulmaktır. Retail keyler sınırsız kullanım amacıyla geliştirilmiş olsalar da piyasadaki retail keyler en fazla 3 farklı cihazı aktifleştirmeye yararlar.

Lisans Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Windows’u kurduktan sonra veya kurarken lisans anahtarı girebilirsiniz. Hali hazırda kurulu olan Windows 10’u etkinleştirmek için; Ayarlar > Sistem > Hakkında > Ürün Anahtarını Değiştirin veya Windows Sürümünüzü Yükseltin > Ürün Anahtarını Değiştir seçeneğini kullanabilirsiniz.

Henüz kurulum yapmadıysanız temiz kurulum esnasında sizden lisans anahtarı istenir, buradan ürün anahtarını girerek full kullanabilirsiniz.

windows 10 full yapma
windows 10 full yapma

Not: Windows 10 ücretsiz yükseltme yaparken eski işletim sisteminiz orjinalse lisans anahtarı istemez.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir