Anasayfa / Windows 10 / Windows 10 Oyun Modu Nedir? Nasıl Açılır? Ne İşe Yarar?

Windows 10 Oyun Modu Nedir? Nasıl Açılır? Ne İşe Yarar?

Windows 10 Oyun Modu Nedir? Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?Windows 10 oyun modu nedir, nasıl açılır ve nasıl kullanılır detaylarına bakıyoruz…

Microsoft, Creater Update adını verdiği ve geçtiğimiz aylarda yayınladığı büyük güncellemesiyle birlikte Oyun Modu hizmetini de tanıttı. Bu sistem bilgisayarınızdaki kaynakları oyununuza yönlendirerek performansını arttırmayı hedefliyor.

Oyun sırasında eğer manuel olarak kapatmadıysanız bütün güncelleme ve diğer işlemler arkaplanda yapılmaya devam eder. Bu işlemler oyun performansınızın düşmensine neden olur. FPS düşüşleri yaşamanızın nedenlerinden biri de budur. Oyun Modu ise bunu engelliyor ve oyun sırasında sizi rahatsız edebilecek ne varsa durdurup bütün sistem kaynaklarını oyuna yönlendiriyor.

Kısaca Oyun Modu sayesinde oynadığınız bilgisayar oyunları o sistemin birinci önceliği haline geliyor. Bu sayede en iyi oyun deneyimini yaşamanız ve yüksek kalite ve performansı yakalamanız hedefleniyor.

Windows 10 Fall Creaters Update ile Oyun Modu’nun daha da işlevsel hale geldiğini ve oyunlardaki FPS değerlerini oldukça arttırdığını söyleyebiliriz.

Oyun Modu Nasıl Açılır?

Fall Creaters Update ile birlikte geçmişteki oyun modu açma ve kapama dönemi sona erdi. Önceki Windows 10 versiyonlarında oyun modunu açmak ve kapatmak kullanıcıya bırakılıyordu ancak bunun doğru bir işleyiş olmadığı anlaşılmış olacak ki Oyun Modu sistemi otomatiğe çevrilmiş. Oyun modunu açma ve kapama tuşu da kaldırılmış gibi görünüyor.

Siz oyun oynuyorsanız Windows 10 kaynakları otomatik olarak oyuna yönlendirip daha yüksek performans almanızı otomatik olarak yapıyor.

Bilgisayarınızın Oyun Modu’nu destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Ayarlar > Oyun > Oyun Modu bölümüne gelin ve burada “Bu bilgisayar Oyun Modu’nu destekliyor” yazıyor mu kontrol edin.

windows 10 oyun modu
Bu bilgisayar oyun modunu destekliyor – Windows 10 Oyun Modu

Burada herhangi bir sorun görünmüyorsa tamamdır. Windows 10 sizin için oyun keyfinizi arttırmaya yönelik işlemleri otomatik olarak yapacak ve oyunlarda daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir