Anasayfa / Windows 10 / Windows 7 vs Windows 10 | Hangisi Daha İyi?

Windows 7 vs Windows 10 | Hangisi Daha İyi?

Windows 7 vs Windows 10 | Hangisi Daha İyi? Windows 7 Microsoft’un yayınladığı en iyi işletim sistemlerinden birisi. Halen dünya çapında en çok kullancıya sahip işletim sistemlerinden birisi. Windows 7 kullanmanın pek çok avantajı var. Bunlar; artık gelişimini tamamlamış bir işletim sistemi gibi avantajlardır. Peki Windows 10 ile Windows 7’yi kıyaslarsak hangisini kullanmak daha iyidir?

Windows 10 çıktığından bu yana Windows 7 Microsoft’un ilgilenmediği ilk çocuğu gibi ortada kaldı. Önce verilen destek çekildi sonra da bütün yatırımlar Windows 10 üzerine yapılmaya başlandı. Windows 10‘un devamının gelmeyeceği, gelecekteki tüm yeniliklerin 10 üzerinden yayınlanacağı bile belirtildi. Hatta 7 kullanıcılarına 10’a geçmeleri için teklifler bile verildi.

Peki gelişmeye devam eden Windows 10 gerçekten Windows 7’yi geçebilir mi? Performans açısından hangisi daha iyi? Windows 10’da her program uyumlu çalışıyor mu gelin hep birlikte görelim.

Performans

Performans açısından Windows 7, Windows 10’un biraz gerisinde gibi duruyor fakat farklı kulvarlarda testler var, bunlara ayrı ayrı değinmek gerekiyor. Kimi test sonucunda Windows 10 daha önde giderken kimi testlerde ise Window 7 öne çıkıyor.

Oyun performansı testlerinde Windows 7 oyunun yayınlandığı tarihe göre 5-10 FPS önde gidiyor yada Windows 10’a çok yakın performans sergiliyor. Örneğin Battlefield 1 testlerin Windows 10, 7’den 5 FPS daha önde. Ancak nispeten eski sayılabilecek Assetto Corsa, War Thunder gibi oyunlar için ideal OS Windows 7 oluyor. Windows 10’un performasının yeni oyunlarda 7’ye göre daha yüksek olmasının bir nedeni de DirectX 12 desteği. Windows 7’de bulunmayan ve oyunlardaki performansı büyük oranda etkileyen DirectX 12 Windows 10’u bir adım öne taşıyor.

Windows 7 vs Windows 10 Oyun Performansı

Açılış hızlarında aynı özelliklere sahip bilgisayarlarda yapılan fiziksel testlerde Windows 10’un açılış ve kapanış hızının bariz şekilde önde olduğu görülüyor. Microsoft’un tanıtımlarında övündüğü yegane şeylerden biri de buydu zaten. Sürekli Windows 10’un hızlı açılıp kapandığından bahsediliyordu, görüyoruz ki Microsoft sözünün tutmuş ve hızlı açılan bir işletim sistemi geliştirmiş.

Arayüz akıcılığı konusunda yine Windows 10 daha iyi optimize edilmiş gibi duruyor. Sayfaların açılış hızları, programlar arasında geçişler, uygulamaların açılış süreleri gibi konularda Windows 10 daha iyi bir performans sergiliyor.

Yazılım ve Sürücü Desteği

Windows 10 ilk yayınlandığı tarihlerde neredeyse hiçbir programla uyumluluk gösteremiyordu. Çoğu kullanıcı bu nedenle tekrar Windows 7’ye dönüş yaptı. Hatta çoğu ekran kartı ve anakart için driver bile bulunmuyordu. Fakat geldiğimiz noktada tüm geliştiriciler ürünlerinin Windows 10 uyumlu versiyonlarını yayınladılar ve bu açık büyük oranda kapanmış oldu. Hatta Skype gibi bazı programlar Windows 7’de çalışmaz oldu. Tabii bu adım Microsoft tarafından kullanıcıları 10 kullanmaya zorlayan bir hamle olsa da aradan geçen 2 yıllık sürenin ardından Windows 10 bu konuda da öne çıkmayı başardı. Gelecek yıllarda bu durum yine Windows 10 lehine gelişmeye devam edecek.

Windows 10 mu Windows 7 mi?

Günün sonunda yeniliklere açık olmanın daha iyi olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıla kadar geliştirilmeye devam etse de Windows 7’nin 2009 yılında piyasaya çıktığı unutulmamalıdır. Gelecek birkaç yıl içinde kullanıcı kaybetmeye devam edecek olan Windows 7, Windows 10’un gerisinde kalmayı sürdürecek. Performans, uyumluluk gibi alanlarda da benim gördüğüm kadarıyla Windows 10’un önde olduğu açık.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir