Anasayfa / Windows 10 / Windows Defender Nasıl Kapatılır ve Kaldırılır?

Windows Defender Nasıl Kapatılır ve Kaldırılır?

windows defender kapatmaWindows Defender, Windows 7 sürümlerinden bu yana hayatımıza girmiş durumda. Başta Security Essantials olarak tanıtılan bu antivirüs programı Windows 10 ile birlikte Windows Defender adını aldı.

Peki ne işe yarıyor bu Windows Defender? Hiçbir şeye! Evet durum tam olarak bu. Hem testler hemde kullanıcıların geri dönüşleri göz önüne alınarak ortaya çıkan sonuç Windows Defender’in işletim sistemine hiçbir yararı olmadığını gösteriyor.

Asıl sıkıntılı durum ise bu antivirüs programının bize zorla dayatılması. Birçok kullanıcının özel olarak indirip kullandığı antivirüs programı var ve birçok kullanıcı da benim gibi antivirüs programı bile kullanmıyor. Çünkü Windows Defender gibi programlar arkaplanda sürekli bellek tüketiyor ve bilgi alışveriş yaparak interneti meşgul ediyor.

windows defenderi kapatmadan önce ve kapattıktan sonra

Hal böyle olunca Windows Defender programını kapatmak şart oldu. Çünkü kullanımı son derece faydasız ve boş yere çalışıp sistemi yormasına gerek yok.

Peki Windows 10 Defender nasıl kaldırılır? Windows, hizmetler bölümden kapatmayı engellediği için bir adet yardımcı programa ihtiyacımız var. Programın adı Destroy Windows 10 Spying. Pek çok farklı özelliğin bir arada olduğu bu programda şimdilik sadece Windows Defenderi nasıl devre dışı bırakabileceğimize bakalım.

Windows 10 Defender Nasıl Kapatılır?

İlk olarak defenderi kaldırmamıza yarayacak Destroy Windows 10 Spying programını indirip kurun.

Programı yönetici olarak başlatıp Ayarlar bölümüne gelin. Profesyonel Modu Etkinleştir seçeneğini işaretleyin. Seçeneklerden sadece “Windows Defenderı Devre Dışı Bırak” işaretliyken Ana bölüme dönün.

defenerı devre dışı bırak

Ana menüdeyken “Destroy Windows 10 Spying” butonuna tıklayın ve defenderin kaldırılmasını bekleyin.

destroy windows 10 spying

Program bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecek, onaylayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeni başlattıktan sonra işlem tamamdır, artık defender hiçbir şekilde bilgisayarınızda tarama yada veri alışverişi yapamaz.

Windows Defender İkonunu Kaldırmak

Windows defenderin faaliyetlerini sonlandırdık fakat görev çubuğundaki simgesi kaybolmadı. Üzerinde sarı ünlem işareti olan defender ikonu “Eylemler önerildi” şeklinde bir uyarıyla tekrar başlatılmak istiyor. Bu simgeyi kaldırmak için Görev Yöneticisi > Başlangıç bölümüne gelin ve “Windows Defender notification” seçeneğine sağ tıklayıp devre dışı bırakın.

windows defender notification

Windows defenderi tamamen kapatmış oldunuz. Bu adımdan sonra bilgisayarınızın performansının arttığını hissedeceksiniz. Çünkü windows defender arkaplanda tarama yaparak, tıpkı bir casus gibi veri alıp göndererek ve bellek tüketerek sisteminizi yoruyordu.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir