Anasayfa / Windows 10 / Windows Lisans Anahtarını (Ürün Anahtarı) Bulma

Windows Lisans Anahtarını (Ürün Anahtarı) Bulma

Windows Lisans Anahtarını (Ürün Anahtarı) BulmaWindows gibi Microsoft ürünleri lisans anahtarı olmadan kullanılamaz. Bu lisans anahtarları işletim sisteminin pek çok özelliğini devreye sokan ve güncelleştirmeleri almasını sağlayan ücretli ürünlerdir ve Microsoft tarafından satılırlar.

Lisans anahtarı bilgisayarınızı aldığınızda BIOS’a gömülü şekilde gelebilir. Format sırasında BIOS’a gömülü lisans key otomatik algılanır fakat farklı bir sisteme Windows kurduğunuzda ürün anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Lisans anahtarına kendinizi satın alarak da sahip olabilirsiniz.

Windows lisans anahtarı windows’un içindeki herhangi bir bölümden bulunamadığından bu iş için ufak bir araca ihtiyacımız olacak. Çoğu kullanıcı Bilgisayar Özellikleri bölümünde gördüğü ürün kimliğiyle lisans anahtarını karıştırmaktadır. Ürün kimliği windows’u etkinleştirmeye yaramaz, sistem tarafından bilgisayarınıza otomatik atanan farklı bir koddur.

Lisans anahtarı işletim sisteminizi yükselttiğinizde, format sonrasında yada ürün anahtarınızı kaybettiğinizde Windows’u tekrar etkinleştirmenize yarar. Peki Windows lisans anahtarı nerededir? Windows lisans anahtarını nasıl bulabilirim?

Bu işlem için piyasada “windows product key view” adı altında pek çok program var. Ben kendi kullandığım ve Majorgeeks sitesi tarafından geliştirilen ProduKey yazılımını kullanıyorum. Hem güvenilir hemde kullanımı çok pratik bir program. ProduKey, Windows 7, 8 ve 10 sürümleriyle uyumlu çalışıyor.

Produkey yazılımı sayesinde Windows işletim sisteminize ait ürün anahtarını kolayca bulabilirsiniz. Programı indirmek için şu siteyi ziyaret edin:

http://www.majorgeeks.com/files/details/produkey.html

Programı kurup açtıktan sonra Product Key bölümünde Windows’unuzun lisans keyini görebilirsiniz. Dilerseniz üzerine çift tıklayıp kopyalayarak bir not defterine kaydedebilirsiniz.

Kendim lisans anahtarımı not defterine kaydettikten sonra Google Drive’ye yükledim. Bu sayede bilgisayarım açık olmasa bile mobilden kolayca erişebiliyorum.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir